Otwocka 14 - Warszawa | info@malawarszawa.pl | 733 404 040

Woda na Młyn – koncert w Małej Warszawie – 03.12.2017 godz. 17:00

Bilety do nabycia: https://goo.gl/nNgvA4

Część I

Koncert urodzinowy zespołu Woda na Młyn

PROGRAM:
Karpaty – Pełnia
Kurpiowskie Wycinanki
Walczyk wiejsko-miejski
Polska-Belgia-Szwecja
Krakowska szopka

Część II

Wiejsko-miejska potańcówka z Trio Wo/Wa/Kin

Nauczymy się wspólnie kilku tańców tradycyjnych z Kurpiów oraz innych znanych na całym Mazowszu. Po części warsztatowej rozkręcimy folkową potańcówkę, do której zagra Trio Wo/Wa/Kin oraz Patrycja Kuczyńska.

PROWADZENIE

– Mariusz Żwierko – kierownik zespołu Woda Na Młyn

______________

WODA NA MŁYN – taneczne reminiscencje folklorystyczne

Zespół taneczny „Woda Na Młyn“ powstał w grudniu 2013 roku z inicjatywy tancerzy oraz instruktorów – byłych członków warszawskich uczelnianych zespołów pieśni i tańca. Z miłości do folkloru i chęci kontynuowania swoich pasji stworzyliśmy zespół, który wypełnia nie tylko warszawską, ale też ogólnopolską niszę tańca ludowego.
Korzystając i czerpiąc z polskiego folkloru, „Woda Na Młyn“ tworzy kompozycje stylizowane do współczesnej muzyki folkowej i jazzowej, bazującej na muzyce ludowej i szlacheckiej. „Woda na młyn“ szuka inspiracji i powiązań międzykulturowych, łączy dyscypliny sztuki i kreuje nowe konteksty sceniczne dla tańca ludowego, traktując go jako środek artystycznego wyrazu.
Zespół ściśle współpracuje z Teatrem Pijana Sypialnia, a owocem tej spółpracy są koncerty i spektakle z udziałem kilkudziesięciu artystów – KONCERT ŚWIĄTECZNY, KONCERT MIASTO/WIEŚ, czy spektakl WESELE.

_______________

Trio Wo/Wa/Kin oraz Patrycja Kuczyńska

Kim jesteśmy

Nasza filozofia

Jesteśmy zakochani w polskiej muzyce tradycyjnej. Jest to uczucie młode i gwałtowne. Trio powstało w 2016 roku a nasz debiut miał miejsce na Konkursie Polskiego Radia Nowa Tradycja w tym samym roku. Od razu, co miłe, spotkaliśmy się z uznaniem jury. Otrzymaliśmy III Nagrodę. Kiedy się spotkaliśmy i wyjęliśmy nasze instrumenty, popłynęła niczym nie skrępowana energia i zrozumieliśmy, że musi my coś razem stworzyć. Naszym celem jest nagranie pierwszej debiutanckiej płyty – płyty z polską muzyką tradycyjną ale… stawiamy sobie takie pytanie: Gdybyśmy znaleźli wybitnych młodych muzykantów, grających jeszcze w latach 50 XX wieku na weselach i przenieśli ich razem z ich młodością i witalnością w czasie ponad falą muzyki anglosaskiej, która zalewała kraj przez radio i postawili dziś, jak zabrzmiałaby ich muzyka? Jak graliby w kontekście tego, co nowe w kulturze i muzyce? Na nas te pytanie działaj inspirująco
Nasza muzyka jest DO TAŃCA I DO POSŁUCHU. Gramy tradycyjną muzykę taneczną wsi z regionu radomskiego, kieleckiego i sannickiego- głównie mazurki, polki, kujawiaki. Przyprawiamy ją miejskim repertuarem i tradycją wykonawczą. Nie udajemy że jesteśmy ze wsi. Nasi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice– tak, my – już nie. Ale kochamy nasze dziedzictwo. Gramy do tańca na potańcówkach organizowanych w miastach i na wsiach, na których ludzie bawią się w rytm wykonywanej na żywo muzyki. Jest to nawiązanie do przedwojennych zabaw tanecznych, tzw. „zabaw na dechach”.

Nasi nauczyciele
Uczymy się repertuaru w żywym przekazie od Mistrzów ze wsi. Są nimi: skrzypkowie – Tadeusz Jedynak z Przystałowic Małych, Piotr Gaca z Rdzowa, Piotr Sikora z Kuźnicy koło Przysuchy, śpiewaczki – Maria Siwcowa z Gałek Rusinowskich, Krystyna Ciesielska z Brogowej.

Jury Konkursu „Nowej Tradycji” o nas: W uzasadnieniu werdyktu jury podkreśla połączenie w muzyce zespołu Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska tradycyjnego, ludowego brzmienia z nowoczesną aranżacją. To wyjątkowy werdykt na przestrzeni 19 edycji festiwalu, bo jest blisko źródła, blisko tradycji – powiedziała Maria Baliszewska, z Radiowego Centrum Kultury Ludowej . Wspiera bardzo mocno nurt tradycjonalizmu. A jednocześnie, jest to wejście w dialog z tą tradycją, dodawanie czegoś od siebie – dodał Tomasz Janas, dziennikarz, krytyk muzyczny. Nie ulega wątpliwości, że to jest muzyka płynąca rzeczywiście z serca. Jest to prawda zespołu o tym, co chcą powiedzieć. Nic udawanego, nic wyuczonego, tylko szczery przekaz – skomentował Tomasz Janas, członek jury. Tego właśnie szukamy wśród wykonawców – muzyki żywej, własnej, z indywidualnym rysem – uzupełniła Maria Baliszewska.

Mała Warszawa

Praska strona Wisły, muzyka, teatr, wernisaże, kuchnia i spotkania z ludźmi - czyli wszystko, co w Warszawie najlepsze zebrane w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close Menu